Makaleler

Denetimli Serbestlikte Süre Uzatıldı

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a eklenen geçici madde uyarınca, 31.12.2015’e kadar, cezaevinde bulunan mahkumlar kanunun aradığı belli şartları taşımaları ve koşullu salıverilmelerine bir yıl veya daha az süre kalmaları bunun yanında da açık cezaevinde kesintisiz altı ay kalmaları koşuluyla denetimli serbestlikten yararlanmak suretiyle tahliye olabiliyorlardı. 2015  senesinde yapılan seçimler ve hükümet kurma arayışları içerisinde bu sürenin uzayıp uzamayacağı ve son durumun ne olacağı netlik kazanmamıştı. Ancak 1 ocak 2016 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanan 6655 sayılı kanunun 5. maddesi ile birlikte, CGTİHK’un geçici 4. maddesinin 1. fıkrasındaki süre 31.12.2020’ye kadar uzatıldı. Böylelikle 18 ay ve bu sürenin altında hapis cezasına mahkumiyet halinde, savcılığa yapılacak taleple ceza infaz kurumuna girmeden doğrudan denetimli serbestlikten yararlanma hakkı devam edeceki Bu sürenin uzatılmasıyla ceza infaz kurumlarında çok büyük olmasa da bir boşalma ve rahatlama yaşanacağı söylenebilir.

Bunun yanında tarafımıza çokça gelen sorular üzerine koşullu salıverilmeye bir yıl kala denetimli serbestlikten yararlanma durumunun iki yıl kala olarak değiştirilip değiştirilmeyeceğine ilişkin henüz resmi anlamda bir değişiklik olmadığını  ve eğer böyle bir değişiklik olursa bu satırlardan kamuoyuna bildireceğimizi de belirtmek isteriz.

Kocaeli Ceza Avukatı

Siz veya bir yakınınız tutuklandıysa veya tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıyaysa, Kocaeli Ceza Avukatı Bedir Yeniay aracılığıyla savunmanızı yapabilir ve haklarınızı koruyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

2 Yorum

 • Reply
  haydar
  7 Ocak 2016 at 13:17

  Bu süre uzatıldı iyi ama denetim süresi de 2 yıla çıksa daha iyio olacak.

 • Reply
  YILDIRIM
  12 Ocak 2016 at 16:50

  Avukat bey merhaba koşullu salıverilme süresinin 2 yıla çıkacağı söyleniyor. Kardeşim cezaevinde böyle bir degişiklik varmı acaba?

 • Yorum Bırakın