Makaleler

Olağanüstü Hal Kapsamında Gözaltı ve Tutukluluk

Olağanüstü hal 21/07/2016 tarihinde ilan edilmiş ve  2935 sayılı kanun da böylelikle yürürlüğe girmiştir. Bu gelişmeden sonra çıkarılan kanun hükmünde kararnameler ile Ceza Muhakemesi Kanunu’nun soruşturma usulüne ek olarak bazı istisnalar getirilmiştir. Bunlardan en önemli üç tanesi;

1-) Gözaltı sürelerinin toplu işlenen suçlar bakımından azami otuz güne çıkarılması,

2-) Tutukluluk incelemesi yapan Sulh Ceza Hakimliği’nin üç gün olan inceleme ve kararı itiraz merciine gönderme süresinin on güne çıkması,

3-) Şüphelinin müdafii ile  beş günlük süreyle görüşmesinin kısıtlanmasıdır.

Ohal süresince geçerli olan bu gözaltı süresi, kovuşturma aşamasında mahkemece çıkartılan yakalama emirleri üzerine uygulanmaz. Bunun yanında 667 sayılı KHK kapsamında otuz günlük süre öngörülse de, kolluğun belli aralıklarla Cumhuriyet Savcısı’ndan süre uzatma kararı almasının hukuki a.ıdan daha sağlıklı olacağı kanaatindeyiz. Tabii ki bu uzatma kararları somut ve makul gerekçelere dayanmalıdır.

Yine bu süreç içerisinde verilecek tutuklama kararları somut ve makul gerekçelere dayanmalıdır. Gerekli gerekçelendirmelerden uzak, basmakalıp ifadelerle verilen tutuklama kararları hukuki dayanaktan yoksun olacağından, AİHS,Anayasa ve CMK açısından sakat olacaktır. Sırf Ohal sürecinin devamı göz önüne alınarak bu şekilde uygulamalar gitmek ciddi mağduriyetlere ve hak ihlallerine sebep olacaktır.

Bunun yanında yine KHK ile getirilen önemli bir istisna ise, şüphelinin müdafii ile görüşmesinin savcı tarafından beş gün süreyle kısıtlanmasına ilişkin hükümdür. Bu kural titizlikle uygulanmalı ve beş günlük sürenin bitimiyle birlikte şüpheli derhal müdafiiyle görüştürülmelidir.

Tüm bu saydığımız istisnalar OHAL süresi içerisinde geçerli olup, uygulanırlarken de her türlü ihlalden uzak ve titiz bir biçimde uygulanmalıdırlar. Bu süreçte meydana gelebilecek hukuksuzluklara karşı başvuru yollarının açık olması bu anlamda önem arz etmektedir.

Kocaeli Ceza Avukatı

Siz veya bir yakınınız tutuklandıysa veya tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıyaysa, Kocaeli Ceza Avukatı Bedir Yeniay aracılığıyla savunmanızı yapabilir ve haklarınızı koruyabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

52 Yorum

 • Reply
  Gencer çendik
  10 Ekim 2016 at 11:11

  Agir cezada tutukluluk suresi 2+1 =3 mu yoksa 2+3 =5 yilmidir.
  Ikinci sorum ise ksac yilin altindaki cezalarda tutuklama yapilamaz 1 yilmi 2 yilmi.saygilarimla.

  • Reply
   bediryeniay
   10 Ekim 2016 at 11:35

   Ağır cezalık suçlarda bizce hükmün yanlış yorumlanmasından dolayı tutukluluk süresi azami 2+3 yıl olarak uygulanmakta ancak doğrusunun 2+1 olması gerektiği kanaatindeyiz. Tutuklama yasağı ise sadece adli para cezası gerektiren veya cezasının üst sınırı iki yıldan az hapis cezası olan suçlarda mevcuttur.

 • Reply
  Mağdur yakını
  23 Kasım 2016 at 20:30

  Kardeşim 29 temmuzda tutuklandı kuvvetli tanık ifadesine isnat edildi malum bankada hesabı vardı başka gerekçe yok bu durumda ne kadar tutuklu olabilir

 • Reply
  Sümeyye
  3 Ocak 2017 at 23:45

  Esim 23 temmuzda gizaltina alindiktan sonra 10 agustosta tutuklandi arik 6 ay olucak .bu tutukluk süresi daha nekadar surer yoksa yasal yollarla artik cikma olasiligi yuksekmi gerekce ise bos sebep magdurlardan biriyiz iste🙁

 • Reply
  Nida öz
  10 Mayıs 2017 at 03:49

  Ohalde yapılan tutukluluk süreli 2 kat olarak hesaplanır diyorlar yani demek istediğim mesela 60 gün tutuklu kalan biri 120 tutuklu kalmış gibi mi düşünülür ?
  Hüküm giyerse bu süre 2 kat olarak mı düşülür yani ?

  • Reply
   bediryeniay
   10 Mayıs 2017 at 12:07

   Hukuki dayanağı olmayan bir duyum almışsınız.Tutukluluk süresi Ohal ile alakalı bir durum değil.Normal sürenin iki katı olarak yapılan hesaplama sadece çocuklar ve bir takım istisna durumlarda geçerlidir.

 • Reply
  Esra
  17 Haziran 2017 at 01:55

  Syn avukat bey kardeşim 3aydır bylock şüphesiyle tutuklu ama içeriye iken yeterli delil toplanamamasından dolayı tutukluluk halinin devamı diye kağıt gitmiş sizce bunu sonucu ne olur yoksa bu böyle hep devammı eder saygılarımla

  • Reply
   bediryeniay
   17 Haziran 2017 at 12:30

   Dosyanızı incelemeden bir yorum yapabilmemiz ne yazık ki mümkün değil.

 • Reply
  Asli
  5 Temmuz 2017 at 00:05

  Eşim 3 aylık adlı tip uzanıydi Erzurum’da..Silivri’ye tutukladilar.herkes gibi yok yere…3 çocuğumla kalakaldim..10 ay oldu..Bu tarihe kadar hiçbir duruşması olmadı..28.07.2017 ye tutukluluk halinin gözden gecirilmesi diye tarih vermişler bu ne demek oluyor? Umitlenelim mi bilemedim..Haksız yere bir insanın hiçbir duruşması olmadan bir yıla yakın tutulması nasıl bir zulumdur.? Hakkımızı arayacak bir merciinin olmaması ne kadar büyük bir acı anlatamam..

  • Reply
   bediryeniay
   5 Temmuz 2017 at 15:21

   Öncelikle geçmiş olsun Aslı hanım. Dosyanızı görmeden yapacağımız her yorum eksik ve yanlış olacaktır. Bu sebeple bir avukattan hukuki destek almanızı önermekteyiz.

 • Reply
  Tugba
  8 Temmuz 2017 at 19:00

  Esim tutuklu 6 aydir tutukluLuk gozden gecirilmesi verilmis tahliye olma ihtimali var midir. Etkin pişmanlık yasasi hakinda bilgi verebilir misiniz

  • Reply
   bediryeniay
   8 Temmuz 2017 at 19:05

   Tuba hanım, eşinizin tutukluluk durumu ile ilgili dosyası incelenmeden bir yorum yapmamız mümkün değil. Bunun yanında etkin pişmanlık kısaca, yargılama sonucunda ceza verilmemesi veya öngörülenden daha az ceza verilmesi anlamına gelmektedir. Saygılarımızla.

 • Reply
  rahman sönmez
  27 Temmuz 2017 at 12:50

  mrh kardeşim memurluktan alın dı tam bir sene oldu mahkemeye cıktı haftada bir imza atmak şartıyla bıraktılar. 21.08.2017 de tekrar duruşma varmış konusu tutukluluğun gözden geçirilmesi yazıyor . ne dir ne değilidr nelerle karşılaşabiliriz acaba bilgilendirirseniz sevinirim hoşçakalın

  • Reply
   bediryeniay
   28 Temmuz 2017 at 14:03

   Merhaba Rahman bey, kardeşiniz adli kontrol altına alınarak serbest bırakılmış anladığımız kadarıyla, dolayısıyla tutuklu olmayan bir sanığın tutukluluk incelemesi de yapılamaz. Bu hususta bir yanlış bilgi olduğu kanaatindeyiz.

 • Reply
  Nuretin
  3 Eylül 2017 at 18:58

  Arkadaşım adli kontrol ile serbest bırakıldı.
  E devlette mahkeme tarihi verilmiş 2 tane mahkeme içeriği ile ilgili 1. Sinde tutukluluk süresinin incelenmesi diye yazıyor 2. Tarihte ise duruşma yazıyor ne olur bilgilendirirmisiniz. Iyi çalışmalar.

  • Reply
   bediryeniay
   5 Eylül 2017 at 11:08

   Nurettin Bey merhaba. Arkadaşınızın duruşması, duruşma tarihi olarak belirtilen tarihte mahkemesinde yapılacaktır. Şu aşamada sizi ilgilendiren o tarihtir. Diğer tarih ise adli kontrol tedbirinin mahkemece tekrar gözden geçirileceği tarihtir. Saygılarımızla.

 • Reply
  Nuretin
  5 Eylül 2017 at 13:36

  Öncelikle teşekkur ederim.Mahkemece gözden geçirilen tarihte orada olmamız gerekir mi ve bu mahkemede tutuklama kararı çıkar mı genel olarak baktığınızda. Iyi çalışmalar

  • Reply
   bediryeniay
   6 Eylül 2017 at 11:32

   Rica ederiz. Gözden geçirme tarihinde siz mahkemede olmayacaksınız, bunun yanında teroik olarak tutuklama kararı çıkma ihtimali olmasına rağmen, pratikte çok görünen bir durum olmadığından, tutuklama kararı çıkacağını düşünmüyoruz. Saygılarımızla.

 • Reply
  Nuretin
  7 Eylül 2017 at 13:42

  Mahkemenin vereceği karara nereden ulaşabiliriz acaba?

 • Reply
  ali
  27 Ekim 2017 at 11:21

  etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak terör örgütü üyeliğinden 4 yıl 2 ay ceza aldım 11 ay yattım kalan yatarım ne kadar olur?

  • Reply
   bediryeniay
   3 Kasım 2017 at 15:49

   Ali bey geçmiş olsun öncelikle. Terör suçlarından alınan cezaların infaz usulü farklı olduğundan, kalan tahmini yatacağınız süre; yaklaşık 14-15 ay civarındadır. Saygılarımızla.

 • Reply
  Ramazan
  2 Kasım 2017 at 19:59

  Abim ı fetoden tutukladilar Kasim sonu ve aralık sonu tutukluluk gözden geçirme kararı be ocakta mahkeme karari verildi acaba tutukluluk gözden geçirme ne anlama geliyor

  • Reply
   bediryeniay
   3 Kasım 2017 at 15:47

   Ramazan bey merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Abinizin tutukluluğu ayda bir kez olmak üzere mahkeme tarafından kendiliğinden incelenir. Gözden geçirme bu anlama gelmektedir. Ocak ayında ise duruşması yapılacak olup, bu süreçte bir ceza avukatından hukuki destek almanız faydalı olacaktır diye düşünüyoruz. Saygılarımızla.

 • Reply
  Semra
  11 Kasım 2017 at 21:21

  Nişanlım 92 gündür tutuklu üzerinde 1 grm kokin bulundu karakolda bu 7 grm a yükseldi nasıl olduysa yanında arkadaşıyla beraber ikisinin de sicili temiz ve iciciler mahkeme günü nezaman belli olur ceza alır lar mı

  • Reply
   bediryeniay
   11 Kasım 2017 at 21:29

   Semra hanım öncelikle geçmiş olsun. Nişanlınızın dosyasını görmeden ve incelemeden hukuki bir değerlendirme yapmamız ne yazık ki mümkün değil. Duruşma günü ile ilgili ise sadece savcılığın düzenleyeceği iddianame tarihi belirleyici olacaktır. Yaptırımı yüksek olan bir yargılama ile karşı karşıya olduğunuz için, derhal bir ceza avukatından hukuki destek almanızı tavsiye ederiz. Saygılarımızla.

 • Reply
  yavuz sarı
  2 Ocak 2018 at 01:19

  Mrb fetoculerle yogun gorusme isnadi ile ihracimdan 1sene sonra sanik olarak mhkemeye sevkedildim.hic bir gozalti tutuklama kararim yok.adli kontrolum yok.1 martta durusmami beklerken tutuklulugun gozden gecirilmesi dursmasi haberi aldim.sayin avukat bey tutuklulugum yok ki gozden gecirilsin??? Yardimci olursaniz sevinirim

  • Reply
   bediryeniay
   13 Ocak 2018 at 10:04

   Yavuz bey öncelikle geçmiş olsun. Yoğunluğumuz sebebiyle biraz geç cevap veriyoruz. Tutukluluk incelemesi duruşması bir kavramdır ve otuz gün sonunda bir kez yapılması kanunen zorunludur ancak siz tutuklu olmadığınız için sıkıntılı bir durum olmaz sizin açınızdan. Asıl önemli olan ilk duruşma ile birlikte başlayacak olan yargılamanızdır. Bu süreçte kesinlikle bir ceza avukatından hukuki destek almanızı önermekteyiz.

 • Reply
  Canan
  15 Ocak 2018 at 00:37

  Mrb eşim 32 gündür evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçundan tutuklandı türkiye genelinde 150 bulunduğumuz şehirde 80 kişi olarak organize olarak geçiyor dava genelinde 10 dosya var eşim sadece birinden yargılanacak eczane personeli olduğu için suçu olmadığı halde aracı konumunda görünüp yanlış anlaşıldı avukatından desteğimiz var sormak istediğim tahmini mahkemesi ne zaman olur ve nasıl sonuçlanma ihtimali yüksektir . . Kayıp ve kaçak olanların mahkeme süresi ile alakası var mıdır onlar bulunana kadar uzar mi . . . Teşekkürler

 • Reply
  Canan
  16 Ocak 2018 at 17:35

  Mrb eşim 32 gündür evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçundan tutuklandı türkiye genelinde 150 bulunduğumuz şehirde 80 kişi olarak organize olarak geçiyor dava genelinde 10 dosya var eşim sadece birinden yargılanacak eczane personeli olduğu için suçu olmadığı halde aracı konumunda görünüp yanlış anlaşıldı avukatından desteğimiz var sormak istediğim tahmini mahkemesi ne zaman olur ve nasıl sonuçlanma ihtimali yüksektir . . Kayıp ve kaçak olanların mahkeme süresi ile alakası var mıdır onlar bulunana kadar uzar mi . . . Teşekkürler..

  • Reply
   bediryeniay
   17 Ocak 2018 at 10:19

   Canan hanım geçmiş olsun. Şüpheli sayısının çokluğu demek savcılığın iddianameyi düzenleme süresinin de doğru orantılı olarak uzaması anlamına gelebilir. Dosyanın tam olarak araştırılması ve ikmale erdirilmesi biraz zaman alabilir ancak soruşturmayı yürüten savcılığın yoğunluk durumu, eşinizin davasının açılma sürecini etkileyecektir. Tam olarak bir süre vermemiz ne yazık ki mümkün değil. Kaçak olanların durumu ise tabii ki yargılamanın gidişatını etkileyecektir. Bu süreçte avukatınızın atacağı adımlar önem taşıyor.

 • Reply
  Canan
  17 Ocak 2018 at 18:28

  Dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim.

 • Reply
  Duygu
  25 Ocak 2018 at 21:37

  Merhaba avukat bey. Sözlüm 1bucuk ay önce göz altına alındı. 1 aydır tutuklu ve orta da fiili bir suc yokken. Söylemesi gereken seyleri söyledi.etkin pişmanlıktan yararlanmak icin. Yargılandıgı dava fetönün ankesörlü telefon muhabbeti. Ama henüz bir durusma tarihi yok.ben caresiz bekliyorum. Daha ne zaman acıklanır. Durusma tarihi. Avukat tutulursa sürec hızlanır mı?

  • Reply
   bediryeniay
   26 Ocak 2018 at 18:42

   Duygu hanım geçmiş olsun. Avukat tutmanızın,davanın başlama tarihine herhangi bir etkisi olmayacaktır lakin sözlünüzün yargılama sonucunda ki akibeti açısından belirleyici olacaktır.Bu sebeple, nasıl olsa etkin pişmanlıktan yararlandık her şey bitti, beraat edeceğiz mantığında olmamanız lazım. Size önerimiz kısa zamanda bir ceza avukatından hukuki destek almanız olacaktır.

 • Reply
  Duygu
  26 Ocak 2018 at 22:03

  Yani avukat iddanamenin hazırlanmasını etkilemeyecek anladıgım kadarıyla durusma sonucuna göre fayda saglayacak. Peki bu iddanamenin hazırlanması uzun mu sürer cok:( bugun tam bir aydır tutuklu…

  • Reply
   bediryeniay
   27 Ocak 2018 at 16:56

   Süre hususunda bir tahmin yürütmemiz ne yazık ki mümkün değil. Tamamen dosyanın içeriğiyle ve savcılıkların yoğunluğuyla alakalı bir durum.

 • Reply
  Duygu
  27 Ocak 2018 at 17:26

  Antalya galiba cok yogun:(

 • Reply
  Duygu
  12 Şubat 2018 at 10:31

  Bedir bey merhaba tekrar? Benim sözlümün 6 martta acık görüsü var. Benim soyadım tutmuyor görüse gitme sansım yok mu? Savcılık izni ile? İzin isi nasıl oluyor? Birde fetö davalarında izin veriliyor mu. Bir gün onceden gidip izin almam yeterli mi

  • Reply
   bediryeniay
   12 Şubat 2018 at 12:39

   Merhaba Duygu hanım, tutuklunun akrabası olmadığınız için görüş şansınız yok bu doğru ancak her tutuklunun akrabaları dışında üç kişiyi ayrıca görüş yapmak üzere isteme hakkı bulunmakta. Bu kapsamda nişanlınız isminizi cezaevi yönetimine verir ise görüşebilirsiniz. Ayrıca savcılıktan alacağınız özel izin ile de bir kereye mahsus görüşme hakkınız bulunmakta ancak FETÖ’ ne has uygulamalar olabileceği için Antalya Başsavcılığı’ndan veya nişanlınızın bulunduğu cezaevinden bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

 • Reply
  Canan
  18 Şubat 2018 at 17:56

  Merhaba Bedir bey daha önce de yazmıştım bir kaç yorum yukarıda içeriğini yazmıştım eşim şuan 70 gündür tutuklu bahsettiğim 80 kişiden sadece 16.si tutuklandı iddianame hazırlaması için öncelik tutukluların yoksa tutuksuz yargılananlarla aynı anda mi hazırlanır . 2 adet avukatımız var bunlardan biri tutukluluk süresi cezadan düşeceği için şuan içeride olması veya uzaması sorun değil diyor diğer avukat ise mahkeme tarihi sürecini hızlandırabilirim diyor böyle birşey yapabilir mi gerçekten

 • Reply
  Canan
  18 Şubat 2018 at 17:58

  Ayrıca dosya daha önce bilirkişiye gitmiş şubat ayında da dosyayı açacağım demiş savcı bu ne demek oluyor tarihin yaklaşıktığı anlamına mi gelir yoksa bilirkişiden rapor gelmesi uzun sürer mi bilirkişiden rapor gelmeden dava açılması istenebilir mi.

 • Reply
  Duygu
  25 Mart 2018 at 11:47

  Merhaba bedir bey size bi sorum olucak? Henüz hüküm giymemis tutuklu bir personelin maaşı yatar mı??

 • Reply
  Duygu
  30 Mart 2018 at 18:16

  Bedir bey iyi günler. Ben daha öncedende yazmıstım size. Benim nişanlim 3 aydır tutukluydu.daaha iddaname hazırlanmamıs onu beklerken bugun nişanlıma bir yazı gitmis. Delil yetersizliğnden dosyanın yeniden incelenmesi demişler burdan ne sonuc cıkarabiliriz.? Lütfen sizden yardım bekliyorum bana dönüş yaparmısınız

 • Reply
  okan çopurlu
  3 Nisan 2018 at 13:04

  iyi günler bedir bey kardeşim şuanda terör örgütü üyeliği suçlaması ile 4 aydır tutuklu benim sorum hüküm giyerse bu tutklu kaldığı 4 aylık süre cezadan düşerken yine 4 ay olarakmı düşüyor yoksa farklı bir hesaplamamı var.

  • Reply
   bediryeniay
   4 Nisan 2018 at 10:59

   Okan bey merhaba. Tutuklu kalınan sürelerin verilecek cezadan mahsup edilmesi noktasında, hesaplamalarda ekstra bir durum söz konusu olamaz. Ne kadar tutuklu kalındıysa o kadar süre cezadan mahsup edilebilir.

 • Reply
  Hayriye
  20 Nisan 2018 at 16:47

  Eşim 4 aydır tutuklu yargılanıyor fetoden. Şikayet üzerine alındı. Suç kabulü yaptığı için mahkemece tutuklandı. Etkin pişmanlık istedi kabul olunmadı. Tekrar ifade değişikliği verdi çağrılmadı. Bugün de tutukluluk halinin gözden geçirilmesi kararı vardı duruşma yapıldı diyor e devlette ama sonuç yok sizce bırakılmış midir

  • Reply
   Ali
   10 Mayıs 2018 at 17:41

   Birakildimi son durum nedir

 • Reply
  Hayriye
  20 Nisan 2018 at 16:49

  Yani kararı nasıl öğrenebiliriz. Sadece ismini verenler yüzünden alındı. By lock da yok çıkmadı banka hesap da yok adlı kontrolle bırakılır mı

 • Reply
  Duygu
  20 Nisan 2018 at 17:49

  Hayriye hanım eşiniz ne işle mesgul. Bir dw yapmadıgı seyi neden kqbul etmis ki

 • Reply
  Merve
  20 Mayıs 2018 at 22:33

  Iyı akşamlar 8 yıl önce ıstemsız bir şekilde babamın ıs yerınde çalışan sekreterıne bıçakla yaraladım davacım yok davam kamu davasına dönüştü sürekli temyize gönderdik ama hep olumsuz sonuçlandı 8 yıl sonra 7 yıl 6 ay olarak tutuklama kararı alındı şuan riskli gebeliğim olduğu için doğuma kadar izin verildi bu davayla ilgili bizim aleyhimize yapabileceğimiz bi durum söz konusumudur para cezasına çevirebilme imkanımız mümkünmüdür tşk ederim bu arada olay anında yaşım 18 e yeni girmiştim

 • Reply
  Tuba
  29 Mayıs 2018 at 17:34

  Merhaba esim 4 bucuk aydir tutuklu uyusturucu sucundan ve hic mahkemeye ckmadi iddanamesi gelmedi henuz. Sorusturma hazirlik suresinin bir zamani var mi. Ayeica etkin pismanliktan yararlanmak istedi verdigi isim yakalanmis esim ceza alirmi bilgi verebilirmisiniz.

 • Reply
  Zeynep
  6 Haziran 2018 at 03:41

  Merhaba eşim 8 aydan beri içeride mahkeme kararı sizce ne zaman belli olur dolandırıcılık suçundan ama kanıtlanan bı şey yok şu anda sadece telefon görusmesi yüzünden alındı bide çok kişi oldukları için çete muhabbeti yapiyorlar sizce daha ne kadar devam eder tutukluluk hali bir bilgi verirseniz sevinirim

 • Reply
  Nigar
  30 Haziran 2018 at 06:52

  Merhaba avukat bey ohal kaldirilinca mahkemesi kesinlesmeyen tutuklu yargilananlarin durumu ne olacak herhangi bir degisiklik olurmu.

 • Yorum Bırakın